Zdena Vlková

  • Nemocnice Mělník
  • 14.4.2023

Proč jste si vybrala obor Domácí péče?

Pro Domácí péči na DPP pracuji nyní dva roky. Mé hlavní zaměstnání je na Multioborové jednotce intenzivní péče a celý svůj život pracuji v oblasti intenzivní medicíny. Domácí péče mne vždy velice lákala, ale zároveň jsem nechtěla opustit prostředí intenzivní péče, proto bylo toto pro mne nejvhodnějším kompromisem, kterého jsem ani na okamžik nezalitovala.

 

Dělala jste v podobné službě již před nástupem do Nemocnice Mělník?

Přiznám se, že před nástupem do Nemocnice Mělník jsem v podobné službě nikdy nepracovala a neměla jsem žádnou zkušenost, o to více jsem byla velmi mile překvapená, až nadšená z toho jak DP funguje a jak komplexní službu je možné dosáhnout v domácím prostředí.

 

Je v něčem zde práce jiná?

Práce pro DP se od mého hlavního pracovního poměru zcela liší, nicméně spojitost je nečekaně veliká. Setkávám se stejnými pacienty, které jsme ošetřovali na  naší MO-JIP. Vidím, jak dále s naší pomocí zvládají své uzdravování v domácím prostředí, ale někdy bohužel cesta jejich osudů je i opačná …

 

Co se Vám na této práci líbí?

Tato práce mi doslova přirostla k srdci a to upřímně. Vždy u každé návštěvy klienta mám opravdu pocit, že jsme pomocí. Pacienti, které navštěvuji, jsou vděční, přívětiví. Vždy mám pocit vzájemné sympatie a empatie.

 

Vybavíte si nějaké zajímavé okamžiky nebo pacienty ze své praxe?

Odpovím jednoznačně ANO, každý klient je něčím výjimečný, čím déle je navštěvuji, tím k sobě navazujeme hlubší vztah a to nejen se samotným klientem, ale i s jeho rodinou, přáteli … jsou nedílnou součástí celé péče.

Bohužel domácí péče není jen o uzdravování, ale i o umírání a přiznám se, že největší vzpomínky ve mne zanechává naše pomoc a doprovázení při odcházení z tohoto světa.

 

Je pro Vás Domácí Péče součástí Vašeho života?

Ano je, náš mimochodem skvělý a dokonalý tým a kolektiv, je pro dosažení co nejlepší péče o pacienty, na kterých nám všem záleží. Proto je člověk nucen být v neustálém spojení pro předávání aktuálních informací. To nás samozřejmě vede k tomu, že jsme k dispozici i v době volna.

 

Motto

Celoživotní a universální motto nemám, ale cíleně pro Domácí péči si dovoluji citovat Stefana Wyszynski :  Aktivně pomáhej v utrpení. Ochotně přispěj útěchou, radou, pomáhej srdcem.