Rychlé odkazy:

Neonatologické oddělení

Naše neonatologické oddělení poskytuje péči fyziologickým novorozencům a lehce nezralým nedonošencům. Naše oddělení dlouhodobě spolupracuje s perinatologickými centry v Praze a Ústí nad Labem.

Naše oddělení získalo titul Baby Friendly r. 2013 Hospital důsledným dodržovaním „10ti kroků k úspěšnému kojení“. Viz. www.kojeni.cz.

Pokud to zdravotní stav miminka dovolí, zůstává s maminkou a ve většině případů i s otcem na porodním sále po dobu prvních dvou hodin po narození. Podpora bondingu mezi matkou a dítětem je u nás samozřejmostí. Posléze po nezbytném ošetření následuje novorozenec svou maminku na pokoj. Oddělení disponuje osmi dvoulůžkovými pokoji, kde vždy dva pokoje mají společné sociální zařízení.

Dalších sedm pokojů je nadstandardních, s vlastním sociálním zařízením, pro jednu maminku a případně jednoho rodinného příslušníka, nejčastěji tatínka dítěte.

Sestřičky po celou dobu pomáhají maminkám s péčí o novorozence, s kojením…

Lékařská vizita je dvakrát denně.

Během pobytu na oddělení je novorozencům aplikován vitamin K jako prevence krvácivé nemoci novorozence, je provedeno první ošetření očí k zabránění bakteriálního zánětu spojivek, mezi 48.-72. hodinou po narození se odebírá krev z patičky na screening vrozených metabolických vad, některých hormonálních poruch a cystické fibrozy. Dále se vyšetřují oči k vyloučení vrozeného šedého zákalu. Provede se novorozenecký screening sluchu. Poté, co děti začnou přibývat na váze, se ultrazvukem vyšetřují ledviny k vyloučení některých vrozených vývojových vad močového systému. Ortoped MUDr. Macourek vyšetří dětem kyčelní klouby.

Vyžaduje-li to stav dítěte (nedonošené miminko, predilekční držení hlavičky k jedné straně, odchylky v držení nožek a další), je již během hospitalizace zahájena fyzioterapie.

Spolupracujeme i s externími odborníky – oční lékařkou MUDr. SEDLÁŘOVOU a kardiologem MUDr. ŠPETOU.

Propouštění do domácí péče u donošených novorozenců je možné nejdříve po uplynutí 72 hodin po narození.

Předporodní kurz pro podporu kojení se koná dle individuální domluvy na telefonním čísle 315 639 370. 

Externí lékaři

 

MUDr. René HRDLIČKA
MUDr. Radka CHUMOVÁ
MUDr. Jiří PÍCHA
MUDr. Petra DEDKOVÁ
MUDr. Ján MARTINKO

 

Fotogalerie

Kontakt

Laktační poradna: konzultace po předchozí domluvě na tel.: 603 880 478 a 603 880 431

Horká linka kojení: 24 hodin denně na telefonním čísle 315 639 367

Ambulance pro rizikové novorozence: ordinační doba podle objednání na telefonním čísle 315 639 367

Kde nás najdete

Pavilon T – 4. patro

Statistika

20 lůžek rooming in
5 lůžka JIP

Dokumenty ke stažení