Jana Chlumcová

  • vamed
  • 21.4.2022

Proč jste si vybrala právě obor Domácí péče?

Pracovala jsem 20 let na infekčním odd. Mělník a tuto nemocnici považuji za svůj druhý domov, cítila jsem, že potřebuji změnu, ale nechtěla jsem odcházet jinam a tento obor se mi líbil a vyhovoval mi pracovní dobou, protože mám dvě děti.

Dělala jste v podobné službě již před nástupem do Nemocnice Mělník?

Ano před lety jsem jen velmi krátce vypomáhala u Červeného kříže.

Je v něčem tady práce jiná?

Nemohu to moc hodnotit, protože ta spolupráce byla opravdu krátká.

Co se Vám na této práci líbí?

Tato práce je velmi rozmanitá, ošetřujeme klienty s nejrůznějšími obtížemi skoro z každého oboru něco a to se mi líbí.

Jak moc důležitá pro pacienty je Vaše pomoc?

To by měli ohodnotit sami pacienti, ale myslím, že je pro ně velmi přínosná. Pacienti, které ošetřujeme denně, jsou často chronicky nemocní, unavení, každodenní cesta k lékaři by je velmi vyčerpávala a pro ležící pacienty jsou tyto cesty úplně vyloučené, a proto jsme tu my, abychom pomohli, ošetřili, vyslechli, poradili.

Je práce v Domácí péči náročná (psychicky nebo fyzicky)?

Práce je náročná jak kdy, jako v normálním životě jsou lepší dny a horší dny. Ale vždy musíme být ostražité a to jak za volantem, tak u pacienta abychom dobře zhodnotili jeho stav. Když jsem pracovala na oddělení a někomu nebylo dobře zavolala jsem lékaře, ale zde není vždy možnost se o stavu pacienta poradit s praktickým lékařem-když zrovna není v ordinaci a my sestřičky si musíme poradit sami, zhodnotit stav a rozhodnout co bude pro pacienta nejlepší.

Vybavíte si nějaké zajímavé okamžiky nebo pacienty ze své praxe?

Řekla bych, že každý den je zajímavý a jiný. K pacientům a zvlášť k těm ke kterým jezdíme dlouhodobě si vždy vytvoříte nějaký vztah, vzpomínáte na ně, jak se asi mají. Vždy najdeme nějaké společné téma a klienti se pak těší až přijedu a popovídáme si a to je pro ně také velmi důležité .

Je pro Vás Domácí péče součástí běžného života?

Určitě ano protože i mimo pracovní dobu často komunikuji s klienty, když volají a potřebují s něčím poradit, upravit dobu ošetření některý den. Nebo jim naopak volám já abych je upozornila třeba na odběr, aby se ráno nenajedli nebo se chci ujistit, jestli je jim dobře.

Jak trávíte svůj volný čas?

Určitě dobrým a dlouhým spánkem, také četbou, nebo u filmů pro pamětníky. Mám ráda i historické filmy, filmy podle skutečných události ale hlavně trávíme hodně času na zahradě s rodinou.

Máte nějaké své moto, které Vás provází nejen v práci?

Tak moto žádné nemám, ale spíš bych doporučila, abychom se všichni snažili být trochu nad věcí, pravidelně se smáli, radovali se z maličkostí a v dnešní uspěchané době trochu přibrzdili.